Викладачі ФПвН взяли участь у міжнародному семінарі-практикумі

У п’ятницю, 22 листопада 2024 року викладачі ФПвН взяли участь у міжнародному семінарі-практикумі, присвяченому розгляду питань про відшкодування за порушене право внаслідок визнання акта неконституційним.

Зокрема професор кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Микола Козюбра поділився своїм баченням концептуально-методологічних підходів до відшкодування державою шкоди, завданої юридичним або фізичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, а доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Юрій Ключковський окреслив проблеми захисту права, порушеного застосуванням неконституційного закону.

Проведення семінару-практикуму було ініційовано з метою обговорення питань та обміну досвідом у сфері адміністративної юстиції щодо: розгляду та вирішення судами справ крізь призму захисту прав людини, гарантованих ч. 3 ст. 152 Конституції України, про відшкодування державою шкоди, завданої діями й актами, що визнані неконституційними; аналізу специфіки судового захисту прав, гарантованих Конституцією України, за відсутності закону про відшкодування державою шкоди, завданої людині; формування національної та міжнародної судової практики про відшкодування державою такої шкоди; застосування практики Європейського суду з прав людини, Суду справедливості Європейського Союзу в аспекті захисту прав на відшкодування державою порушеного права людини суперечливими нормативними актами тощо.

У заході взяли участь судді Верховного Суду, Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини, апеляційних та окружних адміністративних судів, науковці та міжнародні експерти.

Це вже четвертий семінар-практикум, на якому обговорюються питання захисту прав людини. Захід є продовженням сесії тематичних семінарів, які розпочав Касаційний адміністративний суд у складі ВС ще у 2019 році. Ці семінари були присвячені реалізації Конституції України в адміністративному судочинстві, зокрема йшлося про вплив юридичних наслідків визнання нормативного акта неконституційним для захисту прав людини, застосування адміністративними судами Конституції України як акта прямої дії тощо.