Яцик Т. П., Шкелебей В. А. Надання безоплатної правової допомоги: кримінальні процесуальні засади
У статті проаналізовано процедуру надання безоплатної правової допомоги. Зазначено, що право на безоплатну правову допомогу – це гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».
Відповідно до КПК України якщо особу підозрюють або обвинувачують у скоєнні злочину, то вона має право на захист, що, зокрема, полягає у наданні можливості користуватися правовою допомогою захисника. У випадках, передбачених КПК України та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги, підозрюваному, обвинуваченому правова допомога надається безоплатно за рахунок держави (ст. 59 Конституції України, ст. 20 КПК України, ст. 14 Закону «Про безоплатну правову допомогу»). Проаналізовано види безоплатної правової допомоги: первинної та вторинної. Розглянуто суб’єктів права на безоплатну правову допомогу та суб’єктів, які реалізовують зазначене право. Зазначено, що первинна і
вторинна правова допомога відрізняються не тільки видами послуг, вони ще відрізняються й
суб’єктами права на правову допомогу. Розглядаючи первинну правову допомогу, констатовано, що на неї мають право всі особи, які перебувають під юрисдикцією України. А на вторинну мають право тільки особи, які чітко передбачені в ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу». Окреслено межі здійснення безоплатної правової допомоги. Захисник, який надає безоплатну правову допомогу затриманій особі, здійснює це до завершення розгляду питання в апеляційній інстанції. Захисник, залучений за призначенням, має здійснювати захист особи до завершення кримінального провадження у касаційній інстанції, якщо не прийняте остаточне рішення на користь підзахисного на більш ранніх стадіях. Держава припиняє надавати безоплатну правову допомогу, якщо особа залучить захисника за власний рахунок.