Шкелебей В. А. Початок досудового розслідування за заявою чи повідомленням: теорія та практика

Статтю присвячено проблемам, пов’язаним із правовою регламентацією початку досудового розслідування та відповідної діяльності уповноважених суб’єктів. Зазначено проблемні питання, що містяться в нормах Кримінального процесуального кодексу України, що стосуються процедури початку досудового розслідування у кримінальному провадженні. Визначено невідповідність застосування норм кримінального процесуального законодавства працівниками правоохоронних органів, з’ясовано особливості реагування на отриману інформацію про ймовірне вчинення кримінального правопорушення та особливості внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Зазначено, що інформація у заяві чи повідомленні повинна належати саме до кримінального, а не адміністративного, дисциплінарного чи іншого правопорушення. Тобто, при її прийняті потрібно визначити чи міститься в ній ознаки кримінального правопорушення. У разі, якщо уповноваженими особами ознак
кримінального правопорушення не встановлено, то така інформація кваліфікується як звернення громадян, приймається і розглядається в іншому порядку.
Доведено, що у заяві або повідомленні необхідно зазначати не лише обставини справи які можуть свідчити про сам факт учинення кримінального правопорушення, а й зазначити попередню кваліфікацію відповідно зі складом кримінального правопорушення.
З’ясовано, що способом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є звернення до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого, за умови не отримання інформації протягом 24 години з моменту отримання заяви уповноваженими працівниками правоохоронного органу. Відповідно до
ухвали суду уповноважені особи зобов’язані внести заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Запропоновано доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України регламентацією руху заяви чи повідомлення для початку досудового розслідування, адже законодавцем не передбачено чітко визначений порядок дій правоохоронними органами щодо поданої заяви чи повідомлення, що сприяє значному відтермінуванню початку досудового розслідування.
Звернено увагу шляхи підвищення ефективності органів досудового розслідування щодо початку досудового розслідування.

Повний текст