Музика Анатолій, Музика Леся, Стефанчук Микола. Цивільне, сімейне та кримінальне право в аспекті охорони прав дитини: міжгалузевий підхід

Метою статті є встановлення окремих міжгалузевих зв’язків цивільного, сімейного, кримінального та відповідного процесуального законодавства і практики їх застосування в аспекті охорони та захисту прав дитини. Проаналізовано проблемні питання зазначеної проблематики. Наголошується, що найкращі інтереси дитини мають бути першочерговими в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, судами, адміністративними чи законодавчими органами. У рішеннях щодо дітей їхні інтереси повинні мати найвищий пріоритет. Водночас найкращі інтереси дитини, залежно від важливості та характеру цих інтересів, можуть переважати інтереси батьків.

Виходячи із системного підходу, наголошується на недоцільності закріплення у ст. 164 Кримінального кодексу України (КК України) ознаки “злісне ухилення”. Дитина має право на належне утримання і виховання з боку батьків. Широко використана слідча та судова практика.

Власне факт невиконання рішення суду щодо сплати аліментів є прямим порушенням природних прав дитини і не має значення для настання відповідальності особи наявність чи відсутність у її діяннях злісності під час ухилення від виконання батьківського обов’язку. Аліменти є власністю дитини, її джерелом засобів до існування (подеколи єдиним).

Аналізуються відповідні статті проєкту КК України, над яким працює Робоча група з питань розвитку кримінального права. Запропоновано шляхи вирішення досліджуваних питань у цьому проєкті та чинному законодавстві.

Повний текст