Максим Віщик: наразі йде битва за світ, у якому загарбницька війна є варварським актом, а не легітимним правом

Старший викладач кафедри міжнародного і європейського права Максим Віщик разом зі своїм колегою Джеремі Піцці підготував, до річниці повномасштабного вторгнення статтю, яку опублікував Міжнародно-правовий юридичний блог Just Security. У статті «Голоси з Києва: чи це епоха руйнування світового правопорядку?» розглядаються питання щодо минулого, теперішнього і майбутнього міжнародного права і правопорядку.
Автори зазначають, що існують різні переломні точки в історії, які визначили метаморфозу міжнародного правопорядку. Підписання Паризького мирного пакту про заборону війни, японське вторгнення в Маньчжурію та подальші вторгнення, що заклали основу для розпаду Ліги Націй, Мюнхенський поділ Чехословаччини, початок Другої світової війни та її завершення зі створенням Організації Об’єднаних Націй.
Відтак постає питання, чи стоїмо ми зараз на порозі чергового подібного моменту, стикаючись з російським вторгненням в Україну і питанням того, якою мірою росія заплатить ціну за свої кричущі напади на матерію, що утримує разом міжнародну спільноту?
Задаючись питанням чи можуть поступки росії, зокрема територіальні, якщо вони будуть реалізовані в рамках майбутньої так званої «мирної угоди», символізувати новий тектонічний зсув у світовому правопорядку? автори наголошують, що наразі міжнародне право все ще містить достатньо запобіжників, щоб захистити себе від панування збройної сили та насильницьких завоювань. Незалежно від того, що потенційна майбутня угода матиме на папері, ми повинні чітко розуміти її реальні правові наслідки.
З повним текстом статті можна ознайомитися за посиланням.