Апетик А. М. Особливості формування та регулювання інформаційного простору. Інформаційні технології в освіті та практиці
При розгляді питань формування інформаційного простору України, були виділені наступні три підходи до осмислення поняття «інформаційний простір»:
− геополітичний підхід, розглядає під інформаційним простором віртуальну інформаційно-комунікаційну територію, що належить державі, яка виступає специфічним державним ресурсом і повинна захищатися від впливу факторів зовнішнього середовища;
− метафоричний підхід визначає інформаційний простір як простір певних інформаційних взаємодій;
− соціальний підхід передбачає розгляд інформаційного простору, як сфери відносин між людьми та спільнотами з приводу інформації.
Слід зазначити, що фахівцями у галузі інформаційних досліджень, виділені кілька напрямів аналізу інформаційного простору. У рамках одного з них інформаційний простір представлено у вигляді сукупності п’яти об’єктів: образ, знак, концепт, текст, документ. У рамках іншого напряму пропонується розгляд інформаційного простору у вигляді гіпертекстової структури, яка виступає зосередженням різноманітних образів, знаків, концептів, текстів, документів, взаємопов’язаних всілякими переходами.