Круглий стіл «Responses to Russian Atrocities in the Ongoing War against Ukraine»
20 листопада 2024 року в Інституті миру США (United States Institute of Peace; USIP) відбувся круглий стіл на тему: Responses to Russian Atrocities in the Ongoing War against Ukraine. Співорганізаторами події виступили Фундація Києво-Могилянської Академії в Америці та Національний Університет «Києво-Могилянська академія».
Дискусія об’єднала провідних експертів у сфері правознавства та міжнародних відносин. Зокрема в обговореннях взяли участь: Мирослава Антонович, доцентка кафедри міжнародного та європейського права ФПвН, керівниця Центру вивчення геноциду і прав людини; Дмитро Коваль, доцент кафедри міжнародного та європейського права ФПвН; посол Девід Шеффер, колишній посол США з питань відповідальності за міжнародні злочини; посол Стівен Дж. Рапп, колишній посол з особливих доручень США з питань воєнних злочинів (2009–2015).
Модерувала захід Кетрін Дейл — старша радниця та директорка USIP.
Майже три роки від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну масштаби злочинів проти цивільного населення не зменшуються. Попри міжнародне засудження та значну підтримку зусиль України в розслідуванні та притягненні винних до відповідальності, виклики для міжнародного права залишаються величезними. Водночас триває робота над створенням міжнародного трибуналу — важливий крок, що є унікальним прецедентом у світовій історії, коли такі ініціативи реалізуються у розпал активного збройного конфлікту.
Однією з ключових тем круглого столу стала взаємозалежність між миром і справедливістю: як забезпечення правосуддя за воєнні злочини може сприяти досягненню тривалого та стійкого миру.
«Правові механізми, здатні притягнути росію до відповідальності за злочини проти людяності, є ключовими чинниками для запобігання повторенню таких злочинів у майбутньому. Певні кроки вже зроблено — вперше окремі механізми відповідальності почали діяти під час активного конфлікту, зокрема у межах міжнародних конвенцій», — зазначила доцентка кафедри міжнародного та європейського права НаУКМА, керівниця Центру вивчення геноциду і прав людини Мирослава Антонович.
Також учасники круглого столу не оминули увагою й питання депортації українських дітей, заходи, вжиті Україною для притягнення винних до відповідальності, а також моральне та юридичне значення визнання цих злочинів для постраждалих.
Подія підкреслила важливість академічної співпраці у зміцненні міжнародного правосуддя та відстоюванні справедливості для України.
Як зазначила президентка Фундації КМА в Америці Марта Фаріон, Києво-Могилянська Академія завжди була в авангарді не лише інновацій, а й боротьби за демократію та свободу.
Дякуємо всім учасникам за їхній внесок і закликаємо підтримувати Науковий фонд НаУКМА.
Участь дослідників Національного університету «Києво-Могилянська академія» у круглому столі відбулася завдяки підтримці Українсько-Американської Координаційної Ради (UACC).
Джерело