Бондарєва М. В., Рабовська С. Я., Шмарьова Т. О. Регулювання фактичних шлюбних відносин в історико-прикладному аспекті

Питання спільного проживання жінки і чоловіка без офіційної реєстрації шлюбу врегульвано Сімейним кодексом України на рівні умов і підстав визнання такого союзу, а також у майновому аспекті (режим спільної сумісної власності набутого у такому союзі майна за умови доведення проживання однією сім’єю та не перебування у іншому шлюбі). Як вбачається, через відсутність назви інституту його визначають описовим методом, використовуючи зміст правових норм, що ними врегульовано окремі його аспекти. Через
це не тільки в побуті, але й на рівні наукових розвідок і оглядів/аналізу судової практики вживають терміни «фактичні шлюбні відносини» і «фактичний шлюб».
Відносно новою є пропозиція запозичити термін римського права «конкубінат», але не тільки як термін, а як поняття, що може передбачати, зокрема, його реєстрацію, визначення прав і обов’язків членів союзу, унормування спрощеної процедури доказування перебування у союзі/спільності набутого у ньому майна. Втім, аналіз історичних джерел дає право застосовувати поняття «життя на віру» як суто національного відповідника.
Очевидно, наукова проблематика не обмежується виключно понятійно-термінологічним апаратом. Наявність інших, що не суперечать моральним засадам суспільства, союзів передбачає універсалізацію моделі їх реалізації. Принаймні, у частині визнання права на майно.
Робота з універсалізації може зняти окремі питання консервативного ставлення українського суспільства до питання сім’ї і інших союзів, оскільки змістить регулювання в бік дії Цивільного кодексу України, а також вирішити проблеми наявних сьогодні союзів, суб’єктний склад яких не обмежується представниками різних статей. Одночасно, питання актуалізується фактом і наслідками повномасштабної війни.

Повний текст