Bohatchuk D. P. European Union Law perspective on the intellectual property protection of artificial intelligence systems
У статті проаналізовано можливі способи захисту систем штучного інтелекту та їхніх елементів за допомогою права інтелектуальної власності з точки зору права Європейського Союзу. Стаття торкається авторського права, патентного права та захисту баз даних sui generis відносно систем штучного інтелекту. Стаття починається з аналізу того, чи може штучний інтелект бути захищений авторським правом, і якщо так, то яким чином. Автор аналізує авторське право Європейського Союзу і робить висновок, що елементи системи штучного інтелекту, а також вся система штучного інтелекту, які реалізовані засобами програмного забезпечення, можуть бути захищені авторським правом як комп’ютерна програма, якщо дотримані вимоги щодо оригінальності. Разом з тим, вимога оригінальності навряд чи може бути дотримана у всіх випадках в цьому контексті. Та ж проблема з вимогою щодо оригінальності стосується і потенційно можливого захисту авторським правом систем штучного інтелекту як баз даних. Тому зроблено висновок, що відповідність вимогам авторського права для захисту системи штучного інтелекту має встановлюватися в кожному конкретному випадку.
Автором також розглядається питання про те, чи може патентне право застосовуватись для захисту систем штучного інтелекту. Для цього проаналізовано положення патентного права Європейського Союзу, зокрема Європейської патентної конвенції. Автор приходить до висновку, що система штучного інтелекту може отримати патентну охорону як «computer-implemented invention», якщо дотримані всі вимоги патентоздатності.
Захист баз даних sui generis також розглядається як додаткова можливість правового захисту для систем штучного інтелекту, беручи до уваги, що його застосування обмежується Європейським Союзом. Питання про те, чи може захист баз даних sui generis бути застосований до системи штучного інтелекту, має вирішуватися в кожному конкретному випадку окремо.